استیاک

By | نوامبر 5, 2013
برای دیگر کاربردها، اژی‌دهاک (ابهام‌زدایی) را ببینید.
ایشتوویگو / ایختووویگو
دوران ۵۵۰۵۸۵ (پیش از میلاد)
لقب(ها) واپسین پادشاه ماد
همسر آرینیس
دودمان ماد
پدر هووخشتره
فرزندان ماندانا

ایشتوویگو یا ایختووویگو (به یونانی آستیاگ) واپسین پادشاه ماد بود. وی از ۵۸۵ تا ۵۵۰ پیش از میلاد حکومت کرد.

زندگی

ایشتوویگو پسر هووخشتره بود و با آرینیس، خواهر کرزوس، آخرین شاه لیدیه ازدواج کرد. این ازدواج برای اطمینان از برقراری پیمان آشتی پنج‌ساله میان ماد و لیدیه صورت گرفت. منابع بابلی گزارش می‌دهند که در سال سوم یا ششم پادشاهی نابونیدوس (۵۵۴/۵۳ یا ۵۵۰/۴۹ پ. م.) کوروش انشانی دخترزادهٔ ایشتوویگو و یکی از والیان مادها پس از سه سال جنگ، لشکر مادی را نابود کرد. بیشتر سپاه ماد به هنگام جنگ رئیس خود را تنها گذاشته و به کوروش بزرگ پیوسته بودند. این امر زمانی رخ داد که هارپاگ، یکی از درباریان ایشتوویگو علیه او طغیان کرد. بنا به گفته هرودوت، ایشتوویگو پیش از آن هارپاگ را مجبور کرده بود تا گوشت جسد پسر خود را بخورد که البته این فقط یک ادعا است.

267px Median Empire.svg استیاک

magnify clip rtl استیاک

شاهنشاهی ماد در زمان ایشتوویگو.

کوروش هگمتانه را تسخیر کرد و خزانه آن را به انشان فرستاد. بنا به گزارش هرودوت رفتار کوروش بزرگ با ایشتوویگو مهربانانه بود و او را جزو یاران خویش برگزید ولی استوانه سیپار ذکر می‌کند که ایشتوویگو را با زنجیر به پارس آوردند. کتسیاس می‌گوید که کوروش، ایشتوویگو را ساتراپ پارت کرد ولی بعد بدون آگاهی شاهنشاه توسط شخص مخالفش اوبراس کشته شد. به هارپاگ و خانواده‌اش در شاهنشاهی پارس مناصب بالایی داده شد.

نام ایشتوویگو از ریشه ایرانی باستان *ریشتی وَیگهَ گرفته شده که به معنی “نیزه‌گَردان” است.[۱]

شاهی

وی پس از جنگ پنج‌ساله با لیدی در سال ۵۸۵ ق. م. جانشین پدرش شد. وی وارث شاهنشاهی بزرگی شد و متحد با دو برادر زن خود کرزوس از لیدیه و بُخت‌النَصر از بابل بود.

حکومت وی به خاطر ثبات و پیشرفت آیین مزدیسنا در دوره وی مورد توجه قرار گرفته شده‌است. در حالی که کرزوس در غرب با رشد باورهای سکولار روبه‌رو بود و بخت‌النصر در حال تبدیل کردن بابل به بزرگترین شهر جهان بود.

بعد از ۳۲ سال حکومت وی پشتیبانی نجیب زادگان را، در جنگ با کوروش کبیر از دست داد.