تهویه مطبوع

By | آوریل 12, 2013

تهویه مطبوع, “هوارسانی دلپذیر” شاخه‌ای از مهندسی مکانیک است . وظیفه آن تأمین شرایطی است که:۱-موجب رفاه انسان شود ۲-برای نگهداری محصول یا فرآیند خاصی مورد نیاز باشد. برای انجام چنین عملی دستگاهی با ظرفیت مناسب بایستی نصب و در طی سال کنترل گردد . ظرفیت دستگاه با حداکثر بار لحظه‌ای واقعی تعیین می‌گردد و نوع کنترل نیز با توجه به شرایطی که باید در طی مدت اعمال پیک بار و بار جزئی تامین شود، مشخص می‌شود .

تخمین بار ممکن است گاهی به روش دقیق و گاهی نیز با روشهای سرانگشتی انجام گیرد . دقت در تخمین بار یکی از عوامل بهینه سازی مصرف انرژی است . تهویه مطبوع معمولاً شامل : سرمایش، گرمایش، رطوبت زنی و رطوبت زدائی وتصفیه هوا می‌باشد .

سیستم هوا شوی

نحوه عملکرد دستگاه ایرواشر بدین صورت است که آب شهرى توسط یک پمپ به سیستم لوله کشى و توزیع آب دستگاه ایرواشر منتقل میشود و سپس توسط نازلهاى تعبیه شده در ایرواشر سیستم آب با فشار بالا و بصورت پودر بر روى تشتک انتهایى دستگاه پاشیده میشود. این عمل به افزایش انتقال حرارت بین آب و هوا کمک کرده و باعث میشود به کمک فن سانتریفوژى که در جلوى ایرواشر قرار دارد هواى خنک و مرطوب به وسیله ایرواشر ایجاد شود.

سیستم تهویه مطبوع تمام آب

در این سیستم سیال ناقل حرارت و برودت آب می باشد . آب در موتور خانه در دستگاه های حرارتی مانند دیگ بخار یا دیگ آبگرم ، گرم می شوند و برای گرمایش ساختمان در فصول سرد مورد استفاده قرار می گیرد . برای فصول گرم مثل تابستان در موتورخانه از چیلر یا آبسرد کن برای تهیه آب سرد استفاده می شود و برای سرمایش ساختمان از این آب سرد استفاده می گردد . آبگرم و آبسرد تهیه شده به داخل کویل های مبدل حرارتی اتاق ها ( مثل فن کویل ) ارسال می شود . بادبزن یا فن متعلق به این دستگاه هوا را از روی کویل عبور داده و باعث گرمایش یا سرمایش اتاق های داخلی ساختمان می گردد .

سیستم تهویه مطبوع تمام هوا

در این سیستم نیز در موتور خانه دستگاه های تهیه آبسرد ( چیلر ) و آبگرم ( دیگ آبگرم ) با تجهیزات مربوطه فعالیت می کنند و برای تهیه و ارسال هوای گرم یا سرد از دستگاه هایی بنام هواساز مرکزی ( a.h.u ) استفاده می شود . دستگاه هواساز دور از موتورخانه و در محلی نزدیکتر به فضای تهویه شونده در اتاقکی نصب می شود . سیال ناقل حرارت و برودت به داخل کویل دستگاه هوا ساز پمپ می شود و هوایی که توسط فن با سرعت از روی این کویل عبور می کند سرد یا گرم شده و بوسیله کانال های هوای سقفی بداخل فضاهای تهویه شونده توزیع می شود . توضیح اینکه هوای عبوری از روی کویل تصفیه فیزیکی شده و رطوبت زنی یا رطوبت گیری می شود و بعد به داخل فضاها ارسال می شود .

 

تهویه مطبوع,تهویه,کانال تهویه مطبوع,داکت تهویه مطبوع,کانال سازی,کانال انتقال هوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *