فنکوئل

By | سپتامبر 9, 2018

با توجه به عدم تدوین استاندارد مشخص از سوی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران برای تولید و واردات فن کویل (مانند بسیاری دیگر از تجهیزات گرمایش و سرمایش ) ، موارد زیر به اختصار قابل ذکر است
۱ – ظرفیت : اولین عامل در انتخاب فن کویل مناسب بودن ظرفیت سرمادهی و گرمادهی ان است. در هنگام انتخاب ظرفیت فن کویل سعی کنید ظرفیت فن کوئل در دور متوسط را مبنای محاسبه قرار دهید.
۲ – نوع : اینکه فن کویل یا فن کویلهای مورد نیاز از نوع زمینی، سقفی، توکار،روکار، کانالی، روبرو زن،بالازن و….. باشد
۳ – ابعاد : فن کویل انتخابی باید از نظر ابعاد نیز در محل مورد نظر قابل نصب باشد.
۴ – راندمان : معمولاً در فنکوئل ها از کویل ۸/۳ اینچ سه ردیفه استفاده می شود ولی چنانچه از کوئل دوردیفه ولی با قطر ۲/۱ اینچ استفاده شود، علاوه بر افزایش راندمان حرارت دهی فن کوئل، کاهش افت فشار جریان سیال ناقل را نیز به همراه خواهد داشت.
۵ – بدنه : بهتر است بدنه فن کوئل یکپارچه باشد تا در طول زمان باعث ایجاد لرزش و صدا بین بخشهای مختلف بدنه نشود.
۶ – موتور : بهتر است موتور بکار رفته در فنکویل از نوع کم صدا (Low noise ) با دسی بل کمتر از ۳۵ باشد.
۷ – فن : فن سانتریفوژ مورد استفاده در فن کویل از نوع فلزی نباشد و CFM هوای مورد نیاز را واقعاً تامین نماید.
۸ – زیبائی : زیبائی فن کوئل خصوصاً فن کویل زمینی که عملاً یکی از اجزاء داخلی ساختمان شما محسوب می شود نیز در انتخاب فن کوئل مورد توجه قرار گیرد.
۹ – کنترل : به سیستم روشن و خاموش کردن اتوماتیک، دستی و یا حتی ریموتی فن کوئل مورد نظر خود توجه کنید. خصوصاً اگر می خواهید از انواع فن کوئل سقفی یا فن کویل کاستی سقفی استفاده نمائید دارا بودن سیستم عملکرد اتوماتیک کاملاً ضروریست.
۱۰ – قیمت : قیمت قطعاً در انتخاب و خرید هر کالائی می تواند تعیین کننده باشد ولی هنگام خرید کالائی مانند فن کوئل که علاوه بر وظیفه تامین شرایط آسایش دمائی ساکنین، مسئله طول عمر، صدا، راندمان، ظرفیت و زیبائی آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است، شاید بتوان گفت قیمت آن با توجه به اهمیت و کاربرد آن چندان مهم نیست.