ایرواشر

By | آگوست 11, 2013

نحوه عملکرد دستگاه ایرواشر بدین صورت است که آب شهرى توسط یک پمپ به سیستم لوله کشى و توزیع آب دستگاه ایرواشر منتقل میشود و سپس توسط نازلهاى تعبیه شده در ایرواشر سیستم آب با فشار بالا و بصورت پودر بر روى تشتک انتهایى دستگاه پاشیده میشود. این عمل به افزایش انتقال حرارت بین آب و هوا کمک کرده و باعث میشود به کمک فن سانتریفوژى که در جلوى ایرواشر قرار دارد هواى خنک و مرطوب به وسیله ایرواشر ایجاد شود.

How does air washer work 300x278 ایرواشر

نحوه عملکرد ایرواشر

ویژگی ها ایرواشر:

واحد ظرفیت ایرواشر:
۱۵۰۰ cfm تا ۱۵۰،۰۰۰ cfm ، حداکثر ۵۰،۰۰۰ cfm.

پوشش ایرواشر:
پوشش استاندارد ایرواشر شامل مرطوب و بخش خشک. ساخت و ساز ایرواشر در پوست دو ساختار از مشخصات آلومینیوم توخالی با گوشه های نایلونی و پانل های ساخته شده از ۰٫۶ میلی متر ضخامت پیش ساخته شده است. ورق پوشش بیرونی و ورق دستگاه ایرواشر گوارش داخلی است. پانل ها با تزریق PUF (38 کیلوگرم / متر مکعب) پانل ها از ۱۸g ساخته شده است. یا ۱۶g. (ضخامت متغیر با توجه به اندازه واحد ایرواشر)

دمنده ایرواشر:
دمنده های مورد استفاده در ایرواشر از نوع گریز از مرکز رو به جلو بلوئری هستند.

استخر اب کثیف ایرواشر:
مخزن آب ایرواشر در گردش بخش ‘تر’ از آهن گالوانیزه است.

لوله کشی خانه ها ایرواشر:
لوله کشی ایرواشر شامل شیر شناور ، پمپ، لوله با توزیع.

فیلتر ایرواشر:
کانال های فیلتر ایرواشر برای بخش ۵۰ میلی متر ضخامت آلومینیوم گسترده شده، فیلتر قابل شستشو متحرک در داخل ایرواشر طراحی شده است.

اصولا از ایرواشر نباید انتظار سرمایش قوی مانند کولرهای گازی را داشت.بلکه عملکرد سرمایشی آنها کمی بهتر از کولرهای آبی است.در واقع برای مناطق بسیار گرم و خشک مانند شهر قم نمی توان آنرا بعنوان گزینه اول مطرح نمود.چراکه ایرواشرها و اصولا سیستم های تبخیری دیگر مانند کولر آبی در بهترین شرایط عملکرد و راندمان خود حداکثر تا ۱۲ درجه سانتیگراد هوا را خنک می کنند . در واقع در گرمای بالای ۴۵ درجه سانتیگراد دستگاه ایرواشر دمای هوا را به حدود ۳۳درجه سانتیگراد می رساند که برای آسایش انسان مناسب نیست.البته در اکثر شهرهای معتدل و خشک ایران(تهران،اراک و…) و در بسیاری از مواقع خنک روز در شهرهای خیلی گرم می توان از این سیستم استفاده نمود.اخیراً شرکت های تولید کننده برای افزایش قدرت سرمایشی ایرواشر ها به آن چیلر اضافه کرده اند تا در مواقع و روزها و ساعات خیلی گرم که قدرت سرمایش تبخیری جوابگوی ساکنین نیست ، بتوان با سیستم تبرید تراکمی و کویل آب سرد این نقطه ضعف را جبران کرد.در واقع با این آپشن اضافی ، ایرواشر به دستگاه داکت فن کویل تبدیل می شود و سرمایش مطبوعی مانند داکت اسپلیت و کولر گازی می دهد.اما مصرف برق آن هم در مواقعی که چیلر کار می کند به میزان کولرهای گازی و چیلرهاست.در واقع با این روش ترکیبی از سیستم تبرید تراکمی و تبخیری ایجاد می شود.

air washer 773247 300x182 ایرواشر

ایرواشر

· در انواعی از ایرواشرها می توان گرمایش را هم توسط افزودن مبدل حرارتی(کوره هوای گرم) به ایرواشر ایجاد کرد و در واقع ایرواشر خودکفا و بی نیاز از هر سیستم دیگر مانند موتورخانه یا پکیج جهت گرمایش شود.در این دستگاه ها امکان ایجاد حرارت توسط گاز شهری و به طور مستقیم وجود دارد.ولی تجارب نشان داده است بعلت نیاز ساکنین به آبگرم و در واقع نیاز به موتورخانه یا پکیج و همچنین قیمت بالای مبدل حرارتی ایرواشر ، به صرفه تر آن است که از ایرواشر بدون مبدل بهمراه پکیج آبگرم استفاده شود.

· نگهداری از ایرواشرها و بطور کلی سیستم های مبتنی بر روش تبخیری (کولر آبی و زنت) بسیار مهم و اساسی می باشد.در واقع بعلت وجود آب در سیستم بویژه در مناطقی که کیفیت آب پایین باشد(مانند شهر قم) باید برنامه نگهداری مرتب کوتاه مدت برای دستگاه در نظر گرفت.پاک کردن افشانک ها و دیواره ها از املاح و شوره ها بسیار مهم می باشد.

· تعبیه یک سختی گیر و رسوب زدای مناسب نقش محسوسی در کاهش رسوبات و افزایش عمر دستگاه دارد.

· محاسبات دقیق و اجرای اصولی سیستم کانال ، مهم ترین مسأله سیستم های ایرواشر می باشد.

· برای کاهش محسوس صدای دستگاه باید از انواع موتورهای بدون تسمه (کوپل مستقیم) استفاده نمود.همچنین تعبیه عایق ها در بدنه دستگاه علاوه بر افزایش راندمان باعث کاهش صدای خروجی از دستگاه می شود.

· چنانچه در سیستم ایرواشر بجای افشانک ها از پد سلولزی یا پوشال(مانند کولر آبی ) استفاده شود ، هزینه های اولیه و هزینه نگهداری تا حدودی کاهش می یابد لکن از راندمان دستگاه هم کم می شود.به این نوع دستگاه ها “زنتzent ” می گویند.در واقع زنت ها حد فاصل بین کولرهای آبی معمولی و ایرواشرها می باشند.زنت مانند ایرواشر مجهز به فیلتر هوا ، کویل (یا مبدل) آبگرم ، موتور الکتریکی بدون تسمه و محل کانال برگشت می باشد.

· برای افزایش راندمان سرمایش دستگاه باید فن تخلیه در ساختمان تعبیه شود . تعداد و قدرت این فن متناسب با هوای تولیدی دستگاه خواهد بود.البته با برخی راهکارها نظیر بازگذاشتن پنجره(ها) در قسمته های مناسب می توان تا حد زیادی این کار را بصورت طبیعی انجام داد.

معایب :

۱٫ اصولا سرمایش ایرواشر و زنت به کیفیت کولر گازی یا چیلر نیست.بویژه در ساعات خیلی گرم روز یا در روزهای خیلی گرم در شهرهای گرمسیری(مانند قم) راندمان سرمایش دستگاه بشدت کاهش می یابد.در این مواقع از سال ، استفاده از یک سیستم کمکی مانند کولر گازی ضروری است.

۲٫ آب باعث دردسرهای خاص خود بویژه در نگهداری دستگاه ها می باشد.

۳٫ برای کاربری هایی که گرمای نهان زیاد دارد(مانند محل پخت و پز،اماکنی که در آن تعداد افراد زیادی بصورت متراکم حضور بیش از نیم ساعت دارند و اصولا هر جایی که بخار آب وجود دارد) سرمایش ایرواشر(و زنت) فاقد کیفیت لازم می باشد.

۴٫ در مناطق مرطوب و شرجی(مانند شمال و جنوب کشور) نمی توان از این دستگاه ها انتظار سرمایش داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *